Najlepšia hypotéka 2020 – porovnanie a úroky

Najlepšia hypotéka 2020 – porovnanie a úroky

Hypotékové úrokové sadzby dlhodobo klesajú a inak tomu nebolo ani v posledných mesiacoch. Úvery na bývanie sú dostupnejšie ako pred rokmi. Znamená to, že otázka bývania sa výrazne zlepšila a zjednodušila? To bohužiaľ nie. Na opačnej strane máme ceny nehnuteľností, ktorých nie je dostatok. A keďže je dopyt vyšší ako počet nehnuteľností na predaj, ich ceny stále stúpajú.

Ich stúpanie neohrozila ani corona kríza. Platy ľudí v priemere rastú a tým pádom rastú aj ceny nehnuteľností. Kvôli kríze však rast cien nehnuteľností predbieha rast zvyšovania platov. Cena za meter štvorcový sa v priemere pohybuje na úrovni 1731 eur. Desať rokov do zadu bola cena zruba o 500€ menej a to 1273 eur. V tých časoch ale neboli hypotéky také dostupné, úrokové sadzby sa pohybovali oveľa vyššie.

Ako získať najvýhodnejšiu ponuku pre hypotéku?

V prvom bode si treba zistiť všetky ponuky bánk a následne ich porovnať. Dôležité je nezamerať sa iba na úrokovú sadzbu, banka môže mať ďalšie poplatky vo forme vedenia účtu atď. Všeobecne platí, že ponuky bánk sú dosť vysoko individuálne a záležia na konkrétnom žiadateľovi a jeho bonite akú ponuku dostane. Ďalším mimoriadnym faktom je, že niektoré banky majú ešte stále obmedzenia spojené s koronakrízou, tie sa však rýchlo miernia.

Porovnanie hypoték 2020

Porovnanie je spracované pre 3 rozdielne situácie podľa dĺžky fixácie (3,4,5 a 10 rokov). Vždy sa porovnáva s požičanou sumou 60 000 eur po dobu splácania 20 rokov.

Porovnanie pre FIX 3 roky:

Na prvom mieste sa umiestnila Poštová banka, kde pri super nízkom úroku 0,5% a nulovým poplatkom za poskytnutie preplatíte sumu 3062€. V závese sú banky Unicredit a Prima banka, kde s úrokom približne 0,6 percenta preplatíte okolo 3650eur. Ďalej sa umiestnili mBank a Finzo.

Porovnanie pre FIX 4 roky:

Čím dlhší fix tým vyšší úrok. Pri štyroch rokoch stúpa od hodnoty 0,64% s preplatením necelých 4 tisíc € – ponúkané od mBank. Cez hranicu 4 000 eur sa prehupla Unicredit banka. Hranicu 5 tisíc atakuje Prima banka. Pri OTP preplatíte 5584 eur a pri Oberbank ostanete s preplatením tesne pod 6 000€.

Porovnanie pre FIX 5 rokov:

Päťročný fix sa najlepšie oplatí pri produkte užitočné bývanie od Poštovej. Úrok 0,7% a preplatenie 4315€. mHypotéka je na tom podobne, úrok je iba od 4 stotiny vyšší. Hypoúver Invest od Unikreditu sa približuje s preplatením k piatim tisícom. Rebríček top 5 bánk uzatvára Fio hypotéka a úver na bývanie od Slovenskej sporiteľne, kde je úrok pomalý zhodný 0,88 a 0,89%. Lepšou voľbou bude však Fio kvôli tomu, že SLSP si účtuje za vybavenie hypotéky poplatok 150 eur.

Porovnanie pre FIX 10 rokov:

Ak sa rozhodnete ísť na istotu a máte strach, že by sa Vám úroky zhoršili po prvých rokoch splácania, môžete sa obrátiť na banky, ktoré poskytujú úvery na bývanie aj s extra dlhou fixáciou úroku. Bánk s 10 ročným fixom je relatívne dosť, takže je z čoho vyberať. Počítajte však s úrokmi nad jedným percentom. Rebríček top bánk otvára UniCredit, kde preplatíte 6805€, nasleduje SLSP so 7603e, kde si opäť účtuje poplatok vo výške 150 eur. Otp Hypo úver dostanete za 1,29 percent s preplatením zľahka nad 8 tisíc. ČSOB ponúka taktiež úrokovú sadzbu 1,29% ako OTP, avšak účtuje poplatok 9é€ za vybavenie. Ober banka ponúka úver na bývanie s 1,45% úrokom, kde sa už s preplatením dostanete nad 9 000€ vrátane poplatku 69eur.

 Ako vyplýva z porovnania, najvýhodnejšie sú hypotéky s najkratšou dobou fixácie. Predpovedať vývoj finančného trhu a hypotekárneho sektoru nedokáže nikto. Preto neexistuje jednoznačná rada aký typ fixácie zvoliť. Všeobecne sa radí, že pred blížiacou krízou by sa mal voliť čím dlhší fix z dôvodu vysokej pravdepodobnosti, že budú úroky rásť. No pri corona kríze sme boli svedkami presne opačného efektu. Úroky sa zastabilizovali a nestúpali. Ak neradi riskujete no ste nerozhodný, voľte zlatú strednú cestu.

Porovnanie v článku je orientačné podľa všeobecne dostupných informácii a je aktuálne v tomto mesiaci. Navyše banka pristupuje osobitne ku každej jednej žiadosti. Ak chcete zistiť presné podmienky pre Váš konkrétny prípad odporúčame využiť online hypo kalkulačku. Takto dostanete aktuálne ponuky zo všetkých bánk bez nutnosti navštíviť ich pobočky. Hypokalkulačka je nezáväzný online nástroj, ktorý je bezplatný.