PZP alebo havarijne poistenie?

PZP alebo havarijne poistenie

Každý chce mať svoje auto, kúpené za vydreté peniaze, poistené na najvyššiu možnú cenu s najlepšími podmienkami. Nie je to však možné vždy a za každých okolností.

PZP poistenie

PZP poistenie je povinné zo zákona, takže pri ňom nie je čo riešiť, alebo je? Samozrejme ak Vám ide iba o to, aby ste nedostali pokutu alebo iba prihlásili auto na polícii tak na PZP veľmi nezáleží. Nech je aké je – ideálne najlacnejšie a hotovo, o problém menej. Ak však už myslíte zodpovednejšie máte viacero možností. Okrem základného balíka množstvo poisťovní ponúka aj rôzne príplatkové balíčky, ktoré ochránia nie je poškodeného Vašou vinou ale aj Vás samotných. Sú to hlavne balíčky pre kalamity alebo prírodne katastrofy ako dážď, sneh, požiar a podobne. Vždy sa však poisťuje iba do určite výšky poistného plnenia. Teda ak máte aj novšie auto budete si ho môcť poistiť proti zvery max. na 4000€. Ak natrafíte na väčšieho diviaka, ktorý Vám zroluje celý nárazník, zničí svetlá, pokriví kapotu a roztrhne chladič nemusí to stačiť, najmä ak budete požadovať originál diely a servis v autorizovanom autoservise. V tomto prípade je lepšie voliť havarijné poistenie. Ďalšou nevýhodu príplatkov k PZP môže byť aj obmedzenie, ktoré sa vzťahuje na vek vozidla. Síce ak má aj Vaše vozidlo väčšiu hodnotu ale je paradoxne staršie tak Vám ho môže poisťovňa odmietnuť poistiť na takéto prípady, alebo Vám ho poistí za viac peňazí.

Havarijné poistenie

Ideálne pre nové alebo autá do pár rokov. Pozor, PZP musíte mať uzatvorenú aj keď plánujete samostatnú havarijnú poistku. Havarijné poistenie je príznačné tým, že sa poistné plnenie nevypláca iba účastníkovi cestnej premávky, ktorému ste spôsobili škodu (zdravie alebo majetok), ale peniaze sa vyplácajú aj Vám za škody, ktoré ste pri autonehode spôsobili aj na svojom aute.

Ako rozseknúť gordický uzol medzi PZP a havarijnou?

Jednoducho. Stačí využiť online kalkulačku, ktorá Vám vypočíta najlepšiu ponuku presne pre Váš prípad šitú na mieru. Všetky bližšie info nájdete na poistit.sk S ponukou Vám pomôžu profesionáli z poistnej sféry s dlhoročnými skúsenosťami.